Navigácia » Hlavná stránka » Tenis EP » Aktuality » Bronzové juniorky doma

Tenisové juniorky do 18 rokov získali na ME družstiev v španielskom Valladolide pre Slovensko už deviaty cenný kov v tejto kategórii dievčat v histórii. Trio Lenka Stará, Viktória Morvayová a Michaela Kadlečková pod vedením kapitána Jána Sabovčíka vybojovalo bronzové medaily. Družstvo do 18 rokov naposledy získalo na ME medailu v roku 2014, keď v Granville rovnako vybojovalo bronz. Slovensko má z kontinentálneho šampionátu v tejto kategórii medailovú bilanciu 2 - 3 - 4.
Cesta do Španielska viedla cez kvalifikáciu v Bulharsku, jej finále hrali Slovenky proti domácim tenistkám. "Bolo to 50 na 50, ale zvládli sme štvorhru a postúpili sme. Vo finálovej fáze v Španielsku sme dostali prvé Rumunky, o našom víťazstve rozhodla tiež štvorhra. Postúpili sme do semifinále, kde na nás čakali Bielorusky, tie boli favoritky a napokon to aj potvrdili. Nasledoval súboj o bronz s Talianskom, opäť sme v ňom triumfovali vďaka štvorhre. Som rád, že dievčatá vydržali, bolo veľké teplo, mali aj drobné zranenia. Za vybojovaný bronz im ďakujem," povedal Sabovčík v piatok na tlačovej konferencii v Bratislave.
K zisku bronzu pomohla aj dobrá atmosféra v tíme, dievčatá poďakovali trénerovi Sabovčíkovi: ,,Boli sme dobrý tím, s dievčatami sme si rozumeli. Panovala medzi nami skvelá atmosféra, spolu sme vyhrávali. Je skvelé, že sme dosiahli takýto dobrý výsledok. Tréner nám pomohol aj mentálne, za čo mu tiež ďakujeme." V boji o tretiu priečku vyhrali Slovenky nad Talianskom, šampiónom sa stalo Bielorusko, striebro získalo Rusko. (stz, tasr)
PREDSTAVUJEME TÍM SR
Lenka Stará, nar. 27. 3. 2000, TC EMPIRE Trnava, 46. v rebríčku ITF do 18 rokov (najvyššie v kariére), tréner Martin Durdík
Viktória Morvayová, nar. 10. 3. 2001, TK Slovan Bratislava, členka NTC, 187. v rebríčku ITF (najvyššie vlani 48.), 789. v rebríčku WTA, tréner Ján Sabovčík
Michaela Kadlečková, nar. 11. 4. 2001, TK TENNis FUN B. Bystrica, 244. v rebríčku ITF (najvyššie 228.), tréner Ivo Uram
Kapitán: Ján Sabovčík (tréner NTC v Bratislave, pochádza z Košíc, vedie V. Morvayovú)
CESTA SLOVENSKA ZA BRONZOM
Kvalifikačná skupina v Ruse (Bulharsko)
Štvrťfinále: Slovensko – Izrael 3:0
Semifinále: Slovensko – Bulharsko 2:1
Finále: Slovensko – Rusko 1:2
Záverečný turnaj ME vo Valladolide
Štvrťfinále: Slovensko – Rumunsko 2:1
Semifinále: Slovensko – Bielorusko 0:2
O 3. miesto: Slovensko – Taliansko 2:1
Fotogaléria

Šramková v Ríme začala víťazne
Rebecca Šramková postúpila do druhého kola dvojhry na prestížnom turnaji WTA 1000 v Ríme (6 009 593 eur, antuka vonku). V úvodnom kole zvíťazila nad Američankou McCartney Kesslerovou, ktorú zdolala 6:3, 6:3 za 87 minút. Zverenka trénera Milana Martinca a kondičného Ladislava Olasza vyzve v ďalšom kole sedemnástu nasadenú Lotyšku Jelenu Ostapenkovú. Šramková, dvadsaťosemročná hráčka Národného tenisového centra, obhajuje v talianskej metropole vlaňajšie osemfinále, v ktorom ju vo vyrovnanom zápase zastavila práve Ostapenková.

Kužmová v Prahe už iba v debli
Katarína Kužmová (na snímke) nepostúpila do druhého kola hlavnej súťaže dvojhry na turnaji ITF WTT W75 v Prahe (60 000 USD, antuka vonku). Úspešná kvalifikantka nestačila v prvom kole na domácu Češku Barboru Palicovú a podľahla jej 4:6, 2:6 za 78 minút. Kužmová pokračuje v Prahe ešte vo štvorhre, spolu s Ukrajinkou Anastasiou Sobolievovou zvíťazili v úvodnom zápase nad českou dvojicou Natalie Donald, Eliška Forejtková 6:2, 6:2. V súboji o postup do semifinále si zmerajú sily s ďalšou domácou dvojicou Dominika Šálková, Julie Štruplová.

Klein v Prahe do druhého kola
Lukáš Klein (na snímke) postúpil do druhého kola dvojhry na challengeri 75 v Prahe (91 250 eur, antuka vonku). V úvodnom zápase si poradil s Dánom Augustom Holmgrenom a zdolal ho 6:3, 7:5 za 96 minút. Dvadsaťsedemročný hráč Národného tenisového centra si v ďalšom kole zmeria sily s víťazom česko-kazašského súboja medzi Maximom Mrvom a siedmym nasadeným Michailom Kukuškinom.

Kužmová do hlavnej v Prahe
Katarína Kužmová (na snímke) postúpila do hlavnej súťaže dvojhry na turnaji ITF WTT W75 v Prahe (60 000 USD, antuka vonku). V prvom kole kvalifikácie zvíťazila nad Ukrajinkou Nadijou Kolbovou 6:2, 6:2, v eliminačnom finále zdolala najvyššie nasadenú Číňanku Xinxin Yao 0:6, 6:4, 6:3. Jej súperkou v prvom kole hlavnej súťaže bude domáca hráčka Barbora Palicová.

Gombos v Prahe o hlavnú súťaž
Norbert Gombos postúpil do finále kvalifikácie dvojhry na challengeri 75 v Prahe (91 250 eur, antuka vonku). V úvodnom eliminačnom kole zdolal v pozícii náhradníka Španiela Oriola Rocu Batallu a zvíťazil vo vyrovnanom zápase 7:6(6), 6:3 za 125 minút. Zverenec trénera Ladislava Simona a kondičného Dávida Olasza zabojuje o postup do hlavnej súťaže proti jedenástemu nasadenému Ukrajincovi Vitalijovi Sačkovi.

Cinkaničová s dvomi titulmi na ITF J60 v Skopje
Stella Cinkaničová získala titul vo dvojhre aj štvorhre na medzinárodnom juniorskom turnaji ITF J60 v severomacedónskom meste Skopje. V pozícii najvyššie nasadenej hráčky zvíťazila vo finále dvojhry nad šestkou pavúka Viktóriou Novákovou 6:1, 6:1. Dievčatá sa spoločne tešili zo zisku titulu vo štvorhre, vo finále zdolali grécky pár Venetia Leková, Aimilia Pandouová 6:3, 6:1. Pre šestnásťročnú Cinkaničovú je to tretí singlový a piaty deblový titul na juniorskom okruhu ITF, o rok mladšia Nováková sa tešila vôbec po prvý raz.